Инициативата за предприемане на конкретни стъпки с цел изграждане на мемориал в памет на цивилните жертви от бомбардировките над България през Втората световна война се зароди във форума на в. СЕГА. Тя е изява на гражданското общество в най-чист вид и като такава изразява свободната воля на български граждани, обединени от разбиранията си за хуманизъм и цивилизованост и за отдаване на дължимото преклонение пред паметта на невинно загиналите мъже, жени, деца и старци. Като се отнасят с уважение към извършеното от други преди нас за отбелязването на тези събития – паметника на загиналите български летцши при отбраната на София и морената на Сдружение „Мати Болгария”, инициаторите са на мнение, че акцентирайки само на воинския героизъм и саможертва, обществото ни остава длъжно именно към трагедията и паметта на цивилните жертви на тази война, а в тяхно лице и на всяка друга война.
Инициативният комитет бе създаден според изискванията на Наредбата за именуване и преименуване на общински обекти и за паметниците и другите възпоменателни знаци на територията на Столична община. В него участват 27 души на различна възраст и с различни професии, сред които има и живущи в чужбина. Подписката за изграждане на този мемориал беше внесена в Столична община на 3 октомври 2013 год., а на 21 ноември същата година Столичният общински съвет прие Решение №653, с което се дава съгласие за това.
С цел създаването на организационни предпоставки за събиране на необходимите средства и изграждането на мемориала и постигане на съответствие на тази дейност с изискванията на действащите нормативни актове бе създането Сдружение с нестопанска цел „България помни“. Същото бе вписано в Регистъра на юридическите лица с нестопанска цел с Решение № 1 от 16.04.2014 год. на Софийски градски съд.
Решение №653 на СОС от 21.11.2013